Coraz więcej rodziców i opiekunów szczególnie młodszych pociech staje przed decyzją skorzystania z monitorowania telefonu dziecka. Niestety, statystyki porwań czy uprowadzeń dzieci, a także czynów o podłożu pedofilskich drastycznie rosną, co prowadzi do zaburzenia poczucia bezpieczeństwa nie tylko najmłodszych, ale również ich rodziców. Jak chronić dziecko przed niepożądanymi kontaktami? Jednym z narzędzi, których zakup rozważają przezorni rodzice jest oczywiście aplikacja do kontroli rodzicielskiej, dający możliwość monitoringu telefonu dziecka. Część opiekunów rozważa także korzystanie z narzędzi takich jak podsłuch na telefon dziecka. Co wybrać, by monitorowanie telefonu dziecka było w pełni skuteczne? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? I czy taka aplikacja dla rodziców w ogóle ma sens? Podpowiadamy!

Aplikacja na telefon dziecka – jak działa?

Jednym z pomysłów na ochronę pociechy jest praktyczna aplikacja na jej telefon. Dzięki licznym aplikacjom, opierającym swoje działanie na nowoczesnym lokalizatorze – jak w przypadku „Find My Kids” – rodzic może obserwować aktualne położenie dziecka. Jest to szczególnie przydatne wówczas, gdy pociecha samodzielnie przemieszcza się z domu do szkoły i szkoły do domu. Co więcej, aplikacja z lokalizatorem sprawdzi się też podczas samodzielnych wakacji dziecka – na przykład na kolonii czy obozie harcerskim. Jeśli rodzice dzielą się opieką nad dzieckiem – jeden z nich (w trakcie sprawowania opieki przez drugiego) może mieć pewność gdzie znajduje się dziecko. Choć niewiele mówi się dziś o porwaniach rodzicielskich – niestety, nadal mają one miejsce. Dzięki wygodnym aplikacjom, umożliwiającym zlokalizowanie pociechy – rodzic może czuć się spokojny o to, gdzie znajduje się jego dziecko.

Podsłuch telefonu dziecka – czy to legalne?

W przypadku podsłuchu telefonu dziecka – a więc osoby niepełnoletniej, znajdującej się pod naszą opieką – sprawa wygląda inaczej niż w przypadku podsłuchu innej osoby dorosłej. Za dziecko odpowiadamy my – co oznacza, że w tym wypadku podsłuch stanowi jedno z wielu narzędzi sprawowania skutecznej opieki nad dzieckiem. Jeśli podejrzewamy, że nasza pociecha może mieć problemy z rówieśnikami – nowoczesny podsłuch pomoże nam zrozumieć jej problemy. Jak wiemy – lepiej dmuchać na zimne. Niestety, statystyki dotyczące samookaleczeń, a nawet samobójstw wśród dzieci, niejednokrotnie przechodzących trudny okres dorastania – nie napawają optymizmem. Kontrolujący rodzic może okazać się więc jedyną osobą w kryzysowych momentach dziecka, która będzie w stanie zrozumieć je i mu pomóc. Co więcej, niektóre z narzędzi monitorujących kontrolę telefonu – pozwalają rodzicom na pełen wgląd w wiadomości, aplikacje i narzędzia, z których korzysta ich pociecha.

Bezpieczne-dziecko – jak działa w praktyce?

Jedną z popularnych, dostępnych bezpłatnie aplikacji, mocno stawiających na bezpieczeństwo najmłodszych jest „Bezpieczne Dziecko”. Aplikacja w szybki, intuicyjny sposób pozwala zgłosić nadużycia wobec dziecka. Nie ma znaczenia czy zgłoszenia dokona rodzic, który poprzez monitorowanie telefonu odkrył problem pociechy – czy dziecko. To, co istotne to szybkość przesyłania konkretnych informacji o nękaniu, mowie nienawiści, hejcie czy homofobii do Komitetu Ochrony Praw Dziecka czy Rzecznika. Aplikacja umożliwia także kontakt z policją oraz… rodzicami (w sytuacji, gdy dziecko zgłasza problem). Zamysł narzędzi do ochrony najmłodszych sprowadza się oczywiście do zminimalizowania ryzyka krzywdy, jakiej może doświadczyć dziecko. Rozważny, w pełni świadomy rodzic, korzystający z profesjonalnych aplikacji, lokalizatora oraz kontroli telefonu dziecka może spać spokojnie – a w razie zajścia kryzysowych sytuacji, na czas zareagować i uniknąć przykrych, często tragicznych konsekwencji.

Czy opieka nad dzieckiem może być łatwa i przyjemna? Tak – jeśli rodzic wie, z jakich narzędzi korzystać i jak wiele korzyści mogą one przynieść. Rynek proponuje dziś multum nowoczesnych rozwiązań – warto wybrać to, które rzeczywiście się nam przyda. Podczas zakładania monitoringu oraz podsłuchu telefonu warto odbyć z dzieckiem rozmowę na temat jego bezpieczeństwa (również w sieci!).